ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czFotoknihovna ForPes Teplice

Novinky

24.07.18 NCL-A test na cerebelární ataxaii

Úplně náhodou jsem se dostala k inzerátu na „štěňátka Amerického Stafordšírského Teriéra z velmi nadějného osvědčeného spojení, s velkým důrazem na zdraví obou rodičů“. Snad ani nemusím zmiňovat, že nabízená štěňátka jsou „čistokrevná“ bez PP za výhodnou cenu. Pokud opomenu, že dle inzerátu do nových rodin budou štěňata připravena odejít již v šesti týdnech svého věku, což je porušením předpisů, zaujalo mě množství zdravotních testů údajně provedených u rodičů štěňat. A proč údajně provedených? Protože pseudochovatel nabízených štěňat nejspíše opsal zkratky výsledků zdravotních testů z různých zdrojů. Vzhledem k tomu, že nejspíše vůbec nevěděl, co vlastně opisuje a sám následně ve svém inzerátu vychvaluje, „povedlo“ se mu jak u matky štěňat, tak u otce štěňat napsat zkratku ncla-a: carier. Že nevíte, co to vlastně znamená?

Cerebelární ataxie je autosomální recesivní nervové onemocnění. První příznaky se obvykle objevují mezi 3. a 5. rokem u postižených psů. Jsou to ztráta rovnováhy, obtíže při změnách směru, pády při třepání hlavou. Jak příznaky přibývají, většina psů jeví známky obtíží také s počátečními pohyby. Jakmile přestanou chodit, aniž by opakovaně padali, majitelé pro ně obvykle zvolí eutanázii.

Cerebelární ataxii u amerických stafordšírských teriérů dokáže odhalit test DNA, který vyvinula a zpřístupnila ANTAGENE, laboratoř pro výzkum DNA ve Francii. Díky jednoduchému neinvazivnímu výtěru tlamy cytokartáčkem může veterinář poskytnout vzorky, které určí jak postižené amstaffy ještě před tím, než se objeví první příznaky, tak také nositele této nemoci. Určení nositelů stejně jako postižených amstaffů je pro chovatele a zájemce o toto plemeno důležité proto, aby se zabránilo šíření genového defektu na budoucí vrhy.

Vysvětlení zkratek:
NCL-A CLEAR - označení CLEAR znamená, že zvíře je onemocnění prosté.
NCL-A CARRIER - označení CARRIER znamená, že zvíře je nositelem nemoci, ale nemusí onemocnět.
NCL-A AFFECTED – označení AFFECTED znamená, že zvíře je nemocné.
Test tedy umožňuje chovatelům vyloučit riziko páření mezi dvěma nositeli nemoci a tím i přenos nemoci způsobený kopírováním špatného genu.
Kombinace rodičů, při plánování vrhu:
CLEAR X CLEAR (čistý X čistý) = všechna narozená štěňata budou „čistá“.
CLEAR X CARRIER (čistý X nositel onemocnění) = 50 % štěňat bude čistých, 50 % štěňat bude nositelem onemocnění.
CLEAR X AFFECTED (čistý X postižený jedinec) = všechna štěňata budou nositeli onemocnění.
CARRIER X CARRIER (nositel onemocnění X nositel onemocnění) = 25% štěňat bude negativních, 25 % štěňat bude postiženo onemocněním, 50 % štěňat bude nositelem onemocnění.
CARRIER X AFFECTED (nositel onemocnění X postižený jedinec) = 50 % štěňat bude postiženo onemocněním, 50 % štěňat bude nositelem onemocnění.
AFFECTED X AFFECTED (postižený jedinec X postižený jedinec) = nemocí budou postižena všechna štěňata.

Už víte, co je v inzerátu špatně? Prosím, informujte se vždy včas! Informace nic nestojí, léčení a utrpení nemocného zvíře ano.

Vaše Lenka

Zdroj: Antagene – http://www.antagene.com – Laboratoř Antagene, která vyhodnocuje testy na Ataxii


jít zpět


Správa webu