ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czYoutube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Pasení

Jak se naučit pást? Těžko...

Trénovat psa pro pasení ovcí není vůbec jednoduché. Výcviku je potřeba věnovat dostatek času a na psa nijak netlačit. U pasení je pes více svým pánem a mnohé situace řeší sám. I pes, který má složené ty nejvyšší zkoušky z poslušnosti se u ovcí chová zcela jinak a dost často zpočátku na běžné povely svého psovoda nereaguje. Pes totiž v přítomnosti stáda občas zapomíná, že umí povely sedni, lehni, zůstaň a někdy je i nutné nasadit mu náhubek. Proto je potřeba naučit se chování psa u ovcí „přečíst“ a umět ho správně a včas povelovat. Při výcviku je důležité postupovat pomalu, od jednoduššího ke složitějšímu, a hlavně být v pohodě a v klidu. Pomoc zkušeného instruktora je v tomto směru nenahraditelná.

Pasení, pasení

Pokud chcete vyzkoušet, zda váš pes má vlohy k pasení, doporučujeme najít si nějaké tréninkové centrum a svěřit se do odborných rukou. Při výuce pasení má totiž začínající pasák tak plné ruce práce, až z toho jde hlava kolem. Musíte hlídat svého psa, předvídat jeho chování, dávat mu správné povely klidným hlasem, poslouchat a plnit povely instruktora, měnit svůj směr, používat hůl nebo-li „píchátko“, které je potřeba přehazovat z jedné ruky do druhé a tím měnit směr psa, zastavovat psa, zastavovat stádo, měnit směr stáda za pomoci psa, chodit pozpátku, chodit pozpátku a dělat u toho „osmičky“, chodit mezi kužely, občas „píchátkem“ udeřit do země a tím zarazit psa, uklidnit rozjančeného psa, občas upadnout mezi ovečky…. a při tom všem být v naprostém klidu, ale ve střehu a ve správné chvíli správně chválit svého psa. Věřte mi, že to opravdu není lehké.

Kde trénují ForPesačky

Já i Vlaďka jsme se se svými psy svěřily do rukou zkušené instruktorky FCI Evy Štemberové, která své tréninky vede v Ješíně.

Správa webu