ForPes - kynologický klub Teplice

602 769 135
733 598 789
732 407 741
Dubská 602
Teplice
info@forpes.czYoutube Forpes  Facebook Forpes

Fotoknihovna ForPes Teplice

Kurzy obrany

Nabízíme...

Pro štěňata, začínající i pokročilé psy všech plemen, a pro ty, kteří chtějí svým psům dopřát netradiční formu zábavy! Máte zájem? Stačí zavolat na telefonní číslo 602 769 135 nebo 733 598 789 nebo 732 407 741.

Obrany - štěňata

Výcvik obrany začíná navykáním štěňátka na přítomnost ostatních lidí a štěkajících psů. Postupně si štěňátko navyká na křik a rychlé pohyby figuranta a formou hry zjišťuje, jak je zábavné přetahovat se o poddajnou kůži správné velikosti. Štěňátko se naučí kůži lovit a naučí se jí i nosit. Později se kůže nahrazuje peškem. Hlavně v počátcích výcviku je třeba udělat vše proto, aby byl výcvik obrany pro pejska příjemný a zajímavý a aby se na něj pes těšil. Podstatou nácviku obrany je tak vlastně hra s kořistí, která mladému pejskovi zvedá sebevědomí a povzbuzuje jeho zájem o přetahování se. Při tréninku obrany a rozvíjení zájmu o kořist se velmi dlouho nepoužívají žádné povely z poslušnosti. Heslo "Nejdříve poslušnost, potom teprve obrana" má svou platnost pouze u nezvladatelných psů, se kterými mohou mít jejich majitelé v pozdějsím věku vážné potíže.
U mladých psů je také nutné dát pozor na období výměny zubů a proto je potřeba zkušeného figuranta, který má odpovídající znalosti a ví, jakým způsobem s pejskem pracovat.

Obrany - dospělý pes

Při výcviku je důležité postupovat systematicky, od nejjednoduššího ke složitějšímu.
Výcvik obrany se začíná tak, že s připraveným psem přijdeme na "plac" a vypustíme ho nejméně na dva metry délky šňůry. Psa přitom upozorníme povelem "dej si pozor" a povzbudíme ho tak k pozornosti. V této chvíli do akce vstupuje figurant, který mává a pohazuje kůží nebo peškem. Obě dvě pomůcky už pejsek zná z předchozích her. Figurant se pohybuje vždy směrem od psa a svými pohyby stimuluje lovecký pud psa a podněcuje jeho zájem o kořist. Psovod psa hlasem chválí a povzbuzuje. Pes na vodítku má mít možnost kopírovat pohyb své lovené kořisti. Psovod pevně stojí na místě a v podstatě imituje "úvazný kolík". Jakmile je pes dostatečně vydrážděn, proběhne figurant okolo psa a nabídne mu kořist (kůži nebo peška) k zákusu. Figurant nikdy nenabíhá přímým směrem na psa, protože v této fázi výcviku je důležité psa vybudit k tomu, aby kořist lovil a ne aby se před "kořistí" bránil!
Jakmile pes kořist uchopí, figurant ji psovi přenechá. Psovod psa radostně chválí a ihned se psem na vodítku odbíhá od figuranta. Pejska psovod stále povzbuzuje k držení kořisti a obíhá s ním tzv. vítězné kolečko. Právě běhání s kořistí a její nošení je důležité pro rozvoj loveckého a kořistnického pudu. Většina psů na počátcích výcviku nevydrží nosit a držet kořist příliš dlouho. Jakmile pes kořist upustí, psovod se psem se zastaví, podrží jej tak, aby na kořist nemohl pes dosáhnout a odkopne ji od psa. Přitom stále psa povzbuzuje k zájmu o kořist slovy "kde ji máš", "uteče ti". Ihned přibíhá figurant, kořist uchopí a odbíhá s ní od psa. Znovu psa vydráždí a nabídne mu nový zákus. V jedné sérii by pes neměl absolvovat víc než tři až čtyři zákusy. Z počátku mnohdy stačí i zákusy dva. Po posledním zákusu by si pes měl kořist odnést. V této fázi výcviku figurant ještě psa nesmí nijak ohrožovat ani zastrašovat! Ale už by měl používat nebo alespoň držet v ruce buď bič nebo obušek. I když figurant obuškem psa nijak neohrožuje, je důležité aby si na jeho přítomnost pes zvykal již od počátku výcviku jako na něco běžného a přirozeného, čeho se není třeba obávat nebo se nad tím vzrušovat.
Většinou už po několika trénincích pes princip lovení kořisti pochopí a ve výcviku se může mírně pokročit dál. Celá činnost nácviku zůstává stejná, pouze s tím rozdílem, že figurant začne sledovat zákus psa a dbát na jeho razantnost a pevnost. Podle kvality zákusu je pešek postupně nahrazen rukávem. Výsledkem je tvrdý a pevný zákus na celou tlamu.
Další fází nácviku obrany je průzkum terénu, kdy pes vyhledává pomocníka (figuranta) v určeném prostoru a následně jej musí zadržet. K průzkumu terénu slouží obíhací zástěny (makety), které jsou pravidelně rozmístěny po cvičišti. Zástěn je celkem šest. Úkolem psa je tyto makety prověřit, oběhnout je a v poslední tzv. vyštěkávací maketě figuranta odhalit. Odhalení figuranta pes hlásí vytrvalým štěkotem.

Cvičební den

Každou neděli od 14,00 hodin pod vedením figuranta Jakuba Klečky.

Platba za figurování je 200 Kč za jednoho psa. Dále se vybírá poplatek ve výši 30 Kč za užití maket a cvičiště.

Tréninkové hodiny

DenHodinaKurzTrenéři
Neděle14:00 - 16:00obranyJakub Klečka - figurant

Správa webu